*The future belongs to those who believe in their dreams*

Pre-departure project

12. července 2012 v 23:11 |  Přípravy na USA
Tak mám za sebou hnus všech hnusů...Smějící se To mi dalo zabrat... Samozřejmě, jsem pre-departure project odkládala co to šlo... Ale jelikož je zítra poslední možnost si to vytisknout na pořádný barevný tiskárně, musela jsem zapojit všechny síly a směle se dnes na to vrhla... Pro ty, kdo neví - pre-departure project je materiál, který je povinný a kontroluje se na školení. Jinak jak jsem tak slyšela, je více méně k ničemuUsmívající se Píšou teda, že na konci školení mi bude vrácen a můžu ho dát darem své HF, tak to ještě musím promyslet, jestli se tím pochlubím (jestli je taky vůbec čím se chlubitSmějící se) Nad projektem bych měla strávit min 8 hod přípravy. U mě nejvíce zapracoval google, ctrl+c a ctrl+vS vyplazeným jazykem K tomu jsem vložila pár obrázků a bylo.. Ale to vyhledávání mi občas dalo dost zabrat.. A k tomu mi dnes poprvé někam utekly nervy... Překvapený Nooo jestli je až do odletu nenajdu, tak se mám na co těšít.. Koneckonců všichni okolo mě takéS vyplazeným jazykem

Pre-departure project se skládá z 10. částí:
1. My American Family and Region
2. Developmental Milestones
3. Simple Crafts and Snacks
4. Storytelling, Singing and Games
5. Motor Skills (Fine and Gross)
6. Make Believe and Imitation
7. Sharing and Cooperation
8. Language Development
9. Your Country's Holiday Customs
10. Questions for my Host Family

Jak říkám, google byl v tomhle případě můj nejlepší přítelSmějící se Akorát jsem rodinku poprosila, jestli by mi ještě neposlala pár fotek a celkově jsem to doplnila o hodně obrázků. Píšou, že to má být co nejvíc barevný, takže jsem obrázky opravdu nešetřila. Usmívající se Všechno už mám konečně hotový, teď už to jen zítra hodit do tisku....

Jooo a ještě přikládám odkaz na video, z kterýho jsem taky dost čerpala a inspirovala se:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AlbertEmigo AlbertEmigo | E-mail | Web | 5. června 2018 v 22:11 | Reagovat

The prostate is a vital a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is regarded as the common prostate-related symptom in men younger than 55 years. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of varieties of prostate infection. It is a result of bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections from the rest of the body. A patient may go through testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect followed by the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to establish what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some in the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and this will also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations weekly will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to take to make sure a proper prostate would be to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to go for prostate examination at least one time 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama